Atıcılıkta Federasyon Aktivitesi

  Dünyanın her tarafında atıcılık, avcılık sporları birer federasyon ile temsil edilir. Faaliyetler bu kuruluşlar tarafından düzenlenir. Genelde kıta şampiyonaları, Dünya şampiyonaları ve lokal birincilikler yanında tabii ki en büyük hedef olimpiyat oyunlarında yarışabilmektir.

  Kış ve yaz olimpiyat oyunlarında atıcılıkla ilgili çeşitli kategorilerde programda yer alan yarışmalara katılabilmenin ön koşulları bulunmaktadır. Her sınıf için belirli kotaları geçmek zorunda olmak bu sporu daha da heyecanlı hale getirmektedir. Bunu başarabilmek pek o kadar kolay olmamaktadır. Çeşitli merkezlerde yapılan müsabakalarda aldığınız puanlar giderek sizi olimpiyat oyunlarına taşımaktadır.

  İşin yönetim tarafında baktığımızda, antrenmanlar ve yarışmaların organizasyonu son derece önemli olmaktadır. Yapılacak şampiyonalara katılım öncesi uygulanan antrenman programları, malzeme ve mühimmat dikkatle hazırlanmalıdır. Sporcular çeşitli testlerden geçirilmelidir. Sağlık kontrolleri yapılmalı, beslenmelerine dikkat etmeli ve uygun yüklenme şiddetlerinde egzersiz yapmalıdırlar.

  Yönetim dediğimizde, yalnızca ulaşım, konaklama, takım oluşturma anlaşılmamalıdır. Antrenmanların yönetilmesi de dikkat çekici boyutlarda izlenmelidir. Doğru malzemenin varlığı, psikolojik rahatlık verici ilişkiler, antrenörlerin olumlu yönlendirmeleri, rakip analizlerinin paylaşılması, hava ve iklim koşulları, yarışma ortamındaki rüzgar hızı, kapalı alanlardaki ışık ve nem koşulları antrenman yapmakta olan sporcuları etkileyen faktörler arasında yer alırlar.

  Buraya kadar olan çeşitli konular iyi bir planlama ve periyotlama içine yerleştirilmesi halinde işler yolunda gidebilir. Ancak sporcuların iş ve eğitim durumlarından kaynaklanan sorunlar nedeni ile bazen sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bazı sporcuların görev yerlerinden ayrılmalarında sorun yaşandığını biliyorum. Öğrenci olanların eğitim kurumlarından izin almalarında zorluklarla karşılaştıklarını öğreniyorum. Bir kere, bu gibi sorunların derhal en aza indirilmesi gerekir. Sporcuların antrenman ve yarışmalar için izin almalarında yaşadıkları problemler performanslarında çok büyük oranlarda düşüklük yaşamalarını getirmektedir.

  Kafasında, “Acaba bana izin verilecek mi?” sorusu ile antrenmana, kampa katılan bir sporcunun iyi bir performans sergilemesi neredeyse imkansız gibidir. İşte bu noktalarda ilgili spor federasyonu devreye girmelidir. Çalışmakta olan veya okuyan sporcu atıcıların gerekli izin yazıları faaliyetlerden çok önce ilgili kurumlara gönderilmelidir. Böylelikle hem kurum bu konuda bilgilendirilmiş olacak hem de sporcu gönül rahatlığı içinde kampa ve yarışmalara katılacaktır.

  Ve Bülent Torpil… Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı, iyi insan, başarılı spor geçmişi bulunan kıymetli başkanımızı kaybettik. Başsağlığı ve kalanlarına sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun…

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here