Bu Sese Kulak Verin!

  (SİSİAD) Silah Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Cemil Eryürek, sektörünün sorunlarını dile getirirken yasalara bağlı silahseverlerin hislerine de tercüman olacak açıklamalarıyla “yeni silah yasası” üzerinde etkili olabilirse mevcut dertlere de derman olması muhtemel.

  Geçmişle kısaylandığında siyasi iradenin silah sektörünün gelişimi için yeni imkanlar seferber ettiğini, bakış açısının pozitif olduğunu söylemek mümkün. Ancak, kökleşmiş o kadar çok sorun var ki. Bunların en başında devletin kurduğu “Güven- Ceza Denklemi”nin çarpıklığı geliyor. Devlet vatandaşına güvenmediği gibi sanayicisine de güvenmiyor. Bin bir türlü engelle silah üretimini ve silah edinilmesini kontrol etmeye çalışıyor. Bu durum, öyle ya da böyle anlaşılabilir. Bunun için haklı gerekçeler de bulabilirsiniz. Ancak sıkıntı bu engelleme çabalarına karşın, ne kaçakçılığın önü alınabiliniyor, ne yasa dışı üretimin ne de ruhsatsız silah satışının.

  Cemil Eryürek’in dergimize verdiği röportajda çarpıcı olması açısından verdiği örnekler, durumu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sunuyor. Yasalara bağlı olanlar adeta cezalandırılırken, yasa dışı faaliyet içinde olanlar ise ödül gibi küçük cezalarla adeta teşvik ediliyor. Durumu tersine çevirmenin vakti geldi ve geçiyor; yeni silah yasası bu açıdan çok önem arz ediyor.

  Türk silah sanayiinin özellikle son yıllarda olağanüstü bir atılım içinde olduğunu söyleyebiliriz. Gerek sanayicilerin önünü açabilecek, gerekse yasalara saygılı silahseverleri kollayacak yeni silah yasasının çıkması durumunda Türkiye, dünya silah sektörünün önemli bir aktörü olacaktır. Ancak, devletin “Güven- Ceza Denklemi”ni değiştirmesi gibi sanayicilerin de “Kalite-Kâr Deklemi” ni değiştirmesi gerekiyor. Daha fazla kâr etmek için kaliteden taviz vermek yerine innovatif yöntemlerle kaliteyi artırarak kâr marjını yüksetmenin yolunu bulabilmeliler.

  Bu yolu başarıyla uygulayan dünyada birçok firma var. İşte bunlardan biri, bu sayımızda yer alan Finlandiya’nın ünlü silah markası Sako! Beretta tarafından satın alınan bu ünlü firmayı tanımlarken kullandığımız cümle aynen şöyle: Sako her zaman yenilikçi teknik çözü mleri ve modern ü retim proseslerini, ü st seviye işçilikle “taçlandırılmış” şık ve rafine çizgilerle bir araya getirmeyi başaran bir firmadır. İşte bu cümlenin öznesi olabilmeyi başardığımız gün, başardık diyebiliriz. Aksi taktirde “kalite-kâr denklemi”ni yanlış kurmaya devam ettiğimiz sürece işimiz zor!

  Armi e Tiro… Hobiden daha fazlası!

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here