Savunma Sanayiinin Kalbi Ankara

Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağlı kalmaması yolunda yapılan çalışmalarda merkez Ankara oldu. Başkent, savunma sanayii sektöründe yer alan 118 firmadan 71’ine ev sahipliği yapıyor

İhracat kalemleri arasında önemli yere sahip olan savunma sanayii sektöründe Ankara diğer 80 ilin açık ara önünde. 2010 yılında 800 milyon dolar civarında ihracat hacmine sahip olan savunma sanayii sektörü 1, 5 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi önemli savunma sanayii kuruluşlarını sınırları içinde bulundurması Ankara’yı öne çıkaran etken oldu.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Ankara sanayiinin hacimde az, pahada yüksek üretim gücü ile her geçen yıl kendini geliştirdiğini kaydetti.

Yıllarca Ankara Sanayii Odası Başkanlığı yapan Zafer Çağlayan’ın milletvekili seçilmesi, ardından bulunduğu bakanlık görevleri ve son olarak Ekonomi Bakanı olması ile sanayiide niteliğin arttığına, katma değeri yüksek üretimin yaygınlaştığına işaret eden Aydın, şunları söyledi:

“Üyelerimizin de özverili çalışmaları ile savunma sanayiinde yerli katkıyı yüzde 50’lere kadar çıkardık. Bunda Ankara sanayiinin yapısını çok iyi bilen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın çok özel yeri var. Kendisinin yönlendirmeleri, kente verdiği destek ile bugün yurt genelinde 118 olan savunma sanayii ile ilgili firmanın 71’i Ankara’da. Mevcut ASO Başkanımız Nurettin Özdebir de çalışmaları ile bu süreci devam ettiriyor. Bir zamanlar çokça sıkıntısını çektiğimiz savunma sanayiinde dışa bağlılığımız artık çok azaldı. İthalatçı ülkeler arasında ilk sıralardayken 11. sıraya kadar düştük. Konuyla ilgili Ankara›da çalışmalar her geçen yıl artıyor. Savunma sanayiine yönelik ihracat son 3 yılda 800 milyon dolardan 1,5 milyar dolar seviyesine yaklaşırken, bu gelişimde en büyük katkıyı sağlayan Ankara oldu. Daha fazla üretim, daha çok ihracat yapacağız, ithalatta ise geriye gidişimiz sürecek. Hedefimiz sektörde ulaşılan yüzde 50 katkının daha da üstüne çıkmak.

” Barış Aydın, savunma sanayiisi deyince akla dışa bağımlılığın geldiğine işaret ederek, “İnsansız hava araçlarından, helikopterlere, savaş uçaklarına kadar birçok alanda biz neden bunları üretemiyoruz sorusu çok kısa süre öncesine kadar hafızalarda idi. TÜGİAD olarak 850’den fazla üyemiz ve 50 milyar doların üzerinde ticari hacmimiz var. Ankara Şubesi olarak faaliyet alanı savunma olan birçok üyemiz Türkiye›nin savunma gücünü artırmak için inanılmaz çaba vermekte. Son yıllarda hükümetin de bu alanda yaptığı teşvikleri değerlendirerek hem ekonomiye hem de sektöre katkı sağlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here