Bond Arms Backup: Dünyada Üretilen En Küçük 10mm Tabanca

Kısa cep tabancası denilince dünya üzerinde her yerde, vahşi batı barlarındaki kumar masalarında kumarbazların hızlıca çektikleri cep boyutundaki tabancalar akla gelir. Kısa cep tabancaları daima son anda yapılan meşru müdafaaların simgesi olmuştur.

Cep tabancalarının bugünün toplumunda saf dışı kalmalarının asıl etkeni ise kalibre ve kapasiteleri; büyük olanın daha iyi olduğu kanısı zihinlerde yer etmiş durumda. Asıl soru ise düşük teknolojiyle üretilebilen ve gizlice taşınabilen bu modern cep tabancaları büyük bir saygıyı hak etmiyor mu? Teksas merkezli Bond Arms firması kesinlikle hak ettiğini düşünüyor. 1995 yılında kurulan Bond Arms 95 model Remington tek atışlık süperpoze kısa namlulu tabancayı modernize etmesiyle göze çarptı. Yaklaşık 20 yıl sonra tekrar Amerikan vahşi batı tarzı silahları yenileme kararı aldı. Tabiki kalite, yenilik ve satın alınabilirlik koşullarını taşıması şartıyla.

Kısaca bir göz atınca Bond Arms cep tabancaları diğer alelade cep tabancalarından çok da farklı değilmiş gibi görünüyor. Ancak yakından incelendiğinde ve gerçekten ele alındığında mazideki türdeşleriyle çok büyük orandaki benzerliği hemen göze çarpıyor. Bu benzerlik sayesinde piyasadaki sıradan cep tabancaların önüne geçiyor. Firmanın son piyasaya sürdüğü ürün ise dayanıklı malzemesi ve yüksek kalitesiyle göze çarpan Backup.

Eski kolluk kuvvetlerinin kullandığı tabancalara benzeyen Backup, geri tepmeyi azaltan siyah kauçuk kabzasıyla insanların yasal yoldan kendini korumak için güvenle kullanabileceği küçük bir tabanca. Backup’ın geri tepmeyi azaltmasının sırrı ise kabzasının özel kaplamasında saklı. Diğer Bond Arms cep tabancalarından farklı olan Backup’ın paslanmaz gövdesi buruşuk gibi görünen özel bir toz boya ile kaplanmış. Namlusu ise gereksiz aksaklıkların oluşmaması ve kesin güvenlik sağlamak amacıyla kum püskürtme yöntemiyle pürüssüzleştirilmiş. Backup standart .45 ACP namluyla geliyor. Alternatif olarak 9mm’lik namluyla da satın alınabileceği gibi kısa bir zaman sonra .40 Samp;W namlusuyla da satın alınabilir. Bütün Bond Arms cep tabancaları gibi Backup da bütün değiştirilebilir namlularla uyumlu olarak piyasaya sürülmüş.

Bond Arms fabrikalarındaki CNC makineleri namlunun gövdeye kusursuz bir şekilde yerleşmesini sağlamak için sadece bir insan saçının üçte biri incelikteki hata payıyla namluların oluşturulmasını sağlıyor. Burada .22’lik kurşunlardan .410 kalibrelik av tüfeği fişeklerine kadar 24 farklı fişek çeşidi için 14 farklı ebatta namlu üretiliyor. Backup geldiğinde kutusundan 7.6 cm uzunluğunda namlu, güncelleştirilmiş tetik ve horoz, kauçuk kabza ve sökülebilir tetik korkuluğu çıkıyor. Namlu gövdeye menteşelerinden alyan anahtarı kullanılarak sabitlenebiliyor. Kabzanın kauçuk kısımları ise standart bir tornavidayla çelik gövdeye tutturuluyor. Bir dakikanın altında bir sürede bütün aksam takılıp çıkarılabiliyor. Bond Arms, Backup için 6 cm’den 10 cm’e kadar uzunluklarda; toplu tabanca fişeği, tabanca fişeği, çevresel vuruşlu fişekler için namlu çeşitliliğini destekliyor.

Tabancayla 7.6 cm uzunluğundaki 10mm fişek yatağı genişliği olan namlu gönderiliyor. Bu ayrıca şirketin sunduğu en kısa 10 mm’lik namlulardan. Bond Arms’ın diğer yarı-otomatik namlularından farklı olarak 7.6 cm’lik namluda kovan çekme tırnağı bulunmuyor. Bunun yerine ikili fişek yatağının arasında sağ tarafta bir yarık bulunmakta. Buradan başparmak tırnağının yardımı sayesinde namlu kırılıp mermi yüklenebilir veya boş kovana ulaşılabilir. Kabza panelleri ahşap veya kauçuk olmak üzere iki çeşitten oluşuyor. Ancak daha önce de dediğimiz gibi modern kauçuk kabza geri tepmeyi azaltacak şekilde tasarlanmış. Sert ahşaptan yapılmış kabza ise geri tepmeyi bir nebze daha fazla hissettiriyor. Her ikisi de işini gayet iyi yapıyor, bu yüzden hangisinin tercih edildiği çok da bir sorun teşkil etmiyor.

Backup silahı ateşlemek için yaklaşık 7.5 cm’lik namludan mermi uzunluğu olan 2.5 cm hariç 5 cm’lik bir namlu uzunluğu veriyor. 5 cm çekirdeğin namluda dengelenmesi ve tabancayı terketmesi için gerekli olan uzunluktan daha az bir mesafe. Ayrıca tabanca namluları gibi kapalı olmadığından bir miktar basınç kaybı da yaşanmakta. Kullanıcılar beklediklerinin altında bir mermi hızı olduğunu belirtiyorlar. Aşağıdaki tabloda farklı ağırlıktaki fişeklerin namlulardan çıkış hızı ve enerjisi gösterilmiş: Bu 10mm’lik silahı ateşlemek tam anlamıyla bomba etkisi yaratıyor. Fazlaca gürültülü ve ateşlerken namludan parlak alevler çıkıyor. Geri tepme biraz kendini hissettiriyor ancak eli herhangi bir şekilde acıtmıyor -ki bu yüzden genişçe yuvarlatılmış kabzaya ve kabzanın kauçuk yapısına teşekkür etmeliyiz-.Diğer bir yandan heyecanlı birşeyler arayanlar için bu büyük patlamalı silahı ateşlemek çok eğlenceli olacaktır.

İsabetlilik denenen bütün Bond Arms namlularıyla ortalama bir değerde kalıyor. 6.5 metreden sabit nişangah tertibatıyla yapılan destekli atışların 5›er atışlık iki grupmanda toplandığını görüyoruz. Alt ve üst namludan yapılan atışların her biri 7 cm›lik grupmanlarda toplanmış ve iki grup arasında 10-12 cm düşey bir mesafe var. Bu atışlar ile silah herhangi bir yarışmayı kazanabilecek düzeyde değil ancak yakın mesafeden kişisel koruma amacıyla kullanmak için yeterli seviyede. Peki Backup satın almaya değer bir silah mı? Bunu soruyu sadece kullanıcılar cevaplayabilir. Cep tabancaları elbette herkesin kullanımına uygun silahlar değil. Özellikle uzak mesafede hedef almak ciddi ölçüde problem haline geliyor. Geri tepmesi .45 ACP fişekleriyle gerçekten kullanıcıyı zorlayabilir hale geliyor. Sadece iki mermi alabilmesi de kullanıcıyı endişelendiren durumlar arasında. Ancak bütün bunların yanı sıra Backup’ı ateşlemek gerçekten keyifli. Boyutları dolayısıyla taşımak ve saklamak da gayet rahat.Teknik Kart

MEKANİZMA: Kurma Horozlu

MATERYAL: Paslanmaz Çelik

NAMLU: 7.6 cm / .45 ACP Değiştirilebilir Namlu

AĞIRLIK: 510 g

UZUNLUK: 12.7 cm

KABZA: Kauçuk

NİŞANGAH: Sabit Gez ve Bladefront Arpacık

KALİBRELER: .45 ACP / .357 MAG / .45 Colt / .40 Samp;W

FİYAT: 435 $

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here