Yeni Silahlar, Yeni Techizatlar!

  Almanya’nın Nüringberg kenti bildiğiniz gibi Nazi Almanya’sının Amerikan birliklerine karşı son direnişini gerçekleştirdiği, sokak sokak, bina bina çatışmaların yaşandığı tarihi bir kent. Bu kentin dünyanın en önemli silah fuarlarından biri olan IWA OutdoorClassics’e ev sahipliği yapıyor olması ise tarihin bir cilvesi. Aynı zamanda bu kentte, son beş yıldır da özellikle kolluk kuvvetlerine silah ve teçhizat üreten firmaları bir araya getiren Enforce Tag adı altında bir etkinlik de gerçekleşiyor.

  İkinci dünya savaşının son günlerinde yaşanan Nüringberg’teki sokak çatışmalarını bugün istikrarın ortadan kalktığı birçok ülkede görüyoruz. “Günümüzde çatışmalar ne konvansiyonel ne de gerilla mücadelesinden ibaret olan hibrit bir hal almaya başladı.” Ve silah endüstrisi Ar-Ge faaliyetlerini bu alana yöneltmiş durumda. Dünyadaki tüm silah ve techizat üreticileri, kolluk kuvvetleri ve piyadelerin taleplerine göre ürünlerini şekillendirmekte. İşte bunlardan biri: MK 12 SPR! Bu ayki sayımızda bu silahı incelerken silah endüstrisinin nereye doğru evrildiği görebileceğiniz gibi aksesuar ve techizatların en az silahlar kadar neden önem kazandığını da anlayacaksınız.

  Türk silah sektörü de son dönemde artan terör nedeniyle Av pazarını ikinci plana itip kişisel savunma ve kolluk kuvvetleri ihtiyaçlarına dönük silah üretimine ağırlık vermeye başladı. Bu durum, sektörde yer alan tüm firmaları az ya da çok etkiler hale geldi. Özellikle yivli silah üretiminin önünün açılması üreticileri bu alanda yatırım yapmaya teşvik etti. Milli piyade tüfeği üretiminin tüm hızıyla devam ettiği bir dönemde, taktik tüfeklerde ki buna taktik av tüfekleri de dahil ciddi bir üretim arzı var. Bu eğilim IWA OutdoorClassics 2016 fuarına katılan Türk firmalarının standlarına baktığımızda net bir biçimde görülüyordu.

  Fuar nedeniyle bir araya geldiğimiz Türk firmalarının pek çoğunda geçen yıllara oranla ciddi bir değişimi gözlemlediğimizi de ifade edebilirim. İletişimin ve marka yönetiminin büyümede ve karlılıkta ne kadar önemli olduğunu anlamamakta direnenler hariç, tüm firmalar fiyatta bağlı rekabet etmenin sonuna gelindiğini fark etmiş durumda. Bu nedenden dolayı fuarda kaliteyi ve yeniliği öne çıkarmaya çalışıyorlar. Bu anlayışın devamlı olması halinde kısa sürede değil belki ama, uzun vadede Türk silah sektörü dünya pazarındaki en önemli aktörlerden biri haline gelecektir.

  Armi e Tiro… Hobiden daha fazlası!

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here